Skip to main content

Wyłudzenia danych

Wyłudzenia danych

    Oszustwo "na dopłatę do rachunku za prąd, gaz"

    Uwaga na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty!

    Oszuści wysyłają wiadomości o konieczności dopłaty do rachunku za prąd - chcąc w ten sposób wyłudzić dane do logowania do bankowości online.

    Oszuści, na fałszywych stronach, masowo próbują wyłudzić:

    • numery telefonów,
    • dane do logowania,
    • kody BLIK,
    • dane kart płatniczych. 

    Uważaj, możesz stracić pieniądze!

    Oszuści wysyłają wiadomości podszywając się pod jednego z największych dostawców energii w Polsce. Nadawca wiadomości wysyła fałszywe SMS-y z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. Dołączony jest do nich link, a treść skłania, aby go kliknąć. Wówczas - bez naszej wiedzy i zgody - może zostać zainstalowane na naszym telefonie złośliwe oprogramowanie. W konsekwencji, oszuści mogą dostać się do naszych kont bankowych.

    "Uwaga na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty! Nadawca wiadomości podszywa się pod PGE Polską Grupę Energetyczną i wysyła fałszywe SMS-y z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. W SMS-ach znajduje się link do strony, na której można dokonać wpłaty. Prosimy o zignorowanie takiego SMS-a i nieotwieranie strony podanej w wiadomości. Jej otwarcie może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej PGE.

    Treść fałszywej wiadomości wysyłanej przez oszustów jest krótka. W jej treści znajduje się informacja o nieuregulowanej płatności za prąd oraz link do strony, za pomocą której rzekomo można zapłacić. Z reguły kwota jest niewielka - może wynosić nawet kilka złotych. W ten sposób oszuści chcą uśpić czujność swojej potencjalnej ofiary oraz zachęcić do natychmiastowej zapłaty.

    PAMIĘTAJ! 
    1. Zastanów się, zanim klikniesz lub odpowiesz.
    2. Chroń swoje hasła.
    3. Chroń swój sprzęt i swoje informacje.
    4. Zachowaj dyskrecję w sieci i publicznie.
    5. Jeśli coś podejrzewasz — zgłoś to!