Uwaga sprzedający poprzez OLX - nowy sposób kradzieży przez Internet!

Uwaga, oszuści internetowi opracowali nowy sposób kradzieży środków z kart płatniczych. Co istotne, tym razem na stratę środków finansowych narażeni są nie kupujący, a sprzedający poprzez OLX i inne portale aukcyjne. Oszuści wyłudzają od sprzedawców dane karty płatniczej, a następnie aktywują ją do płatności telefonem, np. w Google Pay lub Apple Pay.

Sprzedajesz coś właśnie przez OLX, a może przez inny portal aukcyjny? Uważaj. Oszuści wysyłają linki z fałszywymi potwierdzeniami zakupu. Mogą, np. wyłudzić od Ciebie dane karty płatniczej oraz dane logowania do bankowości internetowej.

Jeśli sprzedający otrzyma od kupującego wiadomość, że już opłacił kupowany na portalu przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – należy uważać, szczególnie jeśli wiadomość została przesłana poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp.

Jak się bronić:

  • Czytaj SMS-y od nas. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa i stosuj się do nich

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. 
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.