Uwaga sprzedający poprzez OLX - nowy sposób kradzieży przez Internet!

Uwaga, oszuści internetowi opracowali nowy sposób kradzieży środków z kart płatniczych. Co istotne, tym razem na stratę środków finansowych narażeni są nie kupujący, a sprzedający poprzez OLX i inne portale aukcyjne. Oszuści wyłudzają od sprzedawców dane karty płatniczej, a następnie aktywują ją do płatności telefonem, np. w Google Pay lub Apple Pay.

Sprzedajesz coś właśnie przez OLX, a może przez inny portal aukcyjny? Uważaj. Oszuści wysyłają linki z fałszywymi potwierdzeniami zakupu. Mogą, np. wyłudzić od Ciebie dane karty płatniczej oraz dane logowania do bankowości internetowej.

Jeśli sprzedający otrzyma od kupującego wiadomość, że już opłacił kupowany na portalu przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – należy uważać, szczególnie jeśli wiadomość została przesłana poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp.

Cyberprzestępcy korzystają z komunikatora WhatssApp i kontaktują się z potencjalną ofiarą. W treści wiadomości wysyłają link do fałszywego serwisu firmy kurierskiej InPostu lub Poczty Polskiej, za którego pomocą użytkownik OLX ma rzekomo odebrać opłatę za wystawiony przedmiot. Po kliknięciu w link pojawia się formularz, który wymaga podania informacji o karcie płatniczej.

Przestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej na fałszywych stronach. Tym razem korzystają z wizerunku Poczty Polskiej oraz firmy kurierskiej InPost.Na tym internetowi przestępcy nie kończą. W drugim wariancie oszustwa podszywają się pod służby i rzekomo oferują pomoc w zwrocie utraconych pieniędzy użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomości podają m.in., że otrzymali informację z banku i przesyłają link do fałszywej strony wyłudzającej dane do karty płatniczej.

W ostatnim czasie oszuści wyłudzający dane próbują również nawiązywać pierwszy kontakt za pośrednictwem OLX. Dbamy o to, by takie próby uniemożliwić, czasami jednak dochodzą one do skutku. Pamiętaj więc, by zachować najwyższą ostrożność, jeśli ktoś przekierowuje rozmowę poza OLX (np. na adres email lub komunikator) lub nakłania Cię do kliknięcia w link – może on prowadzić nie tylko do fałszywej strony, ale także do pobrania złośliwego oprogramowania

Jak się bronić:

  • Czytaj SMS-y od nas. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa i stosuj się do nich

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. 
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.