Uwaga sprzedający poprzez OLX/VINTED - nowy sposób kradzieży przez Internet!

18-02-2021

Uwaga, oszuści internetowi opracowali nowy sposób kradzieży środków z kart płatniczych. Co istotne, tym razem na stratę środków finansowych narażeni są nie kupujący, a sprzedający poprzez OLX/VINTED i inne portale aukcyjne. Oszuści wyłudzają od sprzedawców dane karty płatniczej, a następnie aktywują ją do płatności telefonem, np. w Google Pay lub Apple Pay.

Sprzedajesz coś właśnie przez OLX/VINTED, a może przez inny portal aukcyjny? Uważaj. Oszuści wysyłają linki z fałszywymi potwierdzeniami zakupu. Mogą, np. wyłudzić od Ciebie dane karty płatniczej oraz dane logowania do bankowości internetowej.

Jeśli sprzedający otrzyma od kupującego wiadomość, że już opłacił kupowany na portalu przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX/VINTED – należy uważać, szczególnie jeśli wiadomość została przesłana poza OLX/VINTED, np. w komunikatorze WhatsApp.

Cyberprzestępcy korzystają z komunikatora WhatssApp i kontaktują się z potencjalną ofiarą. W treści wiadomości wysyłają link do fałszywego serwisu firmy kurierskiej InPostu lub Poczty Polskiej, za którego pomocą użytkownik OLX/VINTED ma rzekomo odebrać opłatę za wystawiony przedmiot. Po kliknięciu w link pojawia się formularz, który wymaga podania informacji o karcie płatniczej.

Przestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej na fałszywych stronach. Tym razem korzystają z wizerunku Poczty Polskiej oraz firmy kurierskiej InPost.Na tym internetowi przestępcy nie kończą. W drugim wariancie oszustwa podszywają się pod służby i rzekomo oferują pomoc w zwrocie utraconych pieniędzy użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomości podają m.in., że otrzymali informację z banku i przesyłają link do fałszywej strony wyłudzającej dane do karty płatniczej.

W ostatnim czasie oszuści wyłudzający dane próbują również nawiązywać pierwszy kontakt za pośrednictwem OLX/VINTED. Dbamy o to, by takie próby uniemożliwić, czasami jednak dochodzą one do skutku. Pamiętaj więc, by zachować najwyższą ostrożność, jeśli ktoś przekierowuje rozmowę poza OLX/VINTED (np. na adres email lub komunikator) lub nakłania Cię do kliknięcia w link – może on prowadzić nie tylko do fałszywej strony, ale także do pobrania złośliwego oprogramowania

Jak się bronić:

  • Czytaj SMS-y od nas. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa i stosuj się do nich

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. 
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

 

 

Znajdziesz nas też tutaj